Prevencija i lečenje osteoporoze uz pomoć ishrane

Osteoporoza je nepovratni proces, što znači da se u ovom slučaju stanje koštane mase zahvaćenih kostiju može povratiti u svega 5%. U cilju prevencije je veoma važno da se dopre do što veće mase kostiju i da se očuva njihovo zdravlje. Sa prevencijom treba početi još u detinjstvu, a najlakši način je uz pomoć pravilne ishrane i redovnog kretanja. Kod ishrane treba obratiti pažnju na tri stvari: snabdevanje organizma sa odgovarajućom količinom kalcijuma i vitamina D i dostizanje ili održavanje optimalne telesne težine.

Kalcijum
Dnevna potreba kalcijuma je različita u određenom periodu života. Uopštena preporučena dnevna doza je 500-600mg, ali kod nekih posebnih stanja (trudnoća, dojenje, genetski mala masa kostiju itd.) ovu dozu treba povećati na 1000-1500 mg. Npr.dnevna potreba kalcijuma za ženu od 30 godina od 600-800 mg je dovoljna za prevenciju eventualnog nastanka osteoporoze u kasnijem životnom periodu. Na žalost prema uopštenim procenama navike ishrane savremenog čoveka ustanovljeno je da oni unose svega 500-600 mg kalcijuma dnevno u svoj organizam. Nedovoljna količina kalcijuma, naročito kod žena, u kasnijem periodu njihovog života prouzrokuje brojne probleme sa kostima, pa i osteoporozu. Posledice nedovoljne količine kalcijuma su kod njih najviše izražene tokom menopauze i kod napredne osteoporoze. U ovakvim slučajevima se dnevni unos takođe mora povećati na 1000-1200mg. Uprkos postojanju raznih veštačkih proizvoda koji sadrže kalcijum, najbolje ga je unositi u vidu raznih namirnica. Mlečni proizvodi su veoma značajni izvori kalcijuma: u 1l mleka se nalazi 1200 mg kalcijuma, što je dovoljno za nadoknadu dnevne potrebe kalcijuma. Tvrdi sirevi i pojedino povrće: brokoli, kupus, zatim mineralne vode bogate kalcijumom (sadržaj kalcijuma treba da bude najmanje 150mg/l) takođe imaju kalcijuma u sebi. Lešnik i drugo orašasto voće je takođe važan izvor kalcijuma. Limunska kiselina prisutna u citrusima stimuliše apsorbciju kalcijuma, dok oksalna kiselina prisutna u kiseljaku, španaću, kakau i čokoladi ima potpuno suprotan efekat. Dobro je poznato da kofein i kuhinjska so stimulišu mokrenje, pa samim tim i izbacivanje kalcijuma iz organizma. Namirnice bogate kalcijumom i suplemente kalcijuma je preporučljivo unositi u organizam u poslepodnevnim ili večernjim satima. Razlog toga je to što se kalcijum lakše ugrađuje u kosti u ovim periodima. Prekomerno unošenje kalcijuma može dovesti do stvaranja kamena u bubregu i nemogućnosti apsorbcije mineralnih materija. Zbog toga je veoma važna umerenost.

Mineralne materije
Za održavanje normalnog odnosa mineralnih materija u organizmu su neophodne magnezijum, bakar, mangan i štroncijum u odgovarajućim razmerama. Dnevna potreba bakra jednog odraslog čoveka je 1,4 mg. Dnevna potreba magnezijuma je 350-600 mg, jer se 70% ukupne količine magnezijuma organizma nalazi u kostima. Dakle, mangan (izvor je integralno brašno) je pretežno koncentrisan u kostima, a njegov nedostatak dovodi do osteoporoze.

Vitamin D3
Učestvuje u ugrađivanju kalcijuma u kosti. U slučaju smanjene količine ovog vitamina, nadoknada kalcijuma će biti manje efikasna, jer je on neophodan za aktivnu apsorbciju kalcijuma. Vrši regulisanje nivoa kalcijuma u krvi sa kalciotropnim hormonima (parathormon i kalcitonin). Njegov aktivni oblik smanjuje zadržavanje kalcijuma u bubrezima i u normalnim koncentracijama pomaže u ugradnji mineralnih materija u kosti. D3 vitamin se može uneti u organizam putem ishrane, ali ga organizam čoveka može sitetisati i pod dejstvom UV zračenja. Iako je samo za mali broj namirnica karakteristična visoka sadržina ovog vitamina, on se može pronaći u mleku, žumancetu, džigerici. Pored ovih namirnica se takođe može pronaći i u jegulji, haringi, lososu i sardini. Kako samo veoma mali procenat ljudi konzumira ove ribe, u cilju snabdevanja organizma sa dovoljnom količinom D3 vitamina, potrebno je što više vremena provoditi napolju na svežem vazduhu. Na ovakav način će organizam moći da stvori potrebnu količinu vitamina D3. Za prevenciju osteoporoze je potrebno 25-50 mg vitamina D3 dnevno. Iako je za predoziranje potrebna 10 puta veća doza od napomenutog, to nije nemoguće, jer je u pitanju liposolubilni vitamin.

Izvor B6 vitamina je integralno brašno, a neophodan je za očuvanje zdravog koštanog i zglobnog sistema i potpomaže brže zaceljenje preloma. Nedostatak vitamina C negativno utiče na kolagen u organizmu. Za metabolizam materija kostiju je neophodan i vitamin K2 i folna kiselina.

Slične postove na blogu