Zašto je korisno uzimati kolagen? Deo 2. | Uzimanje kolagena, sporedni efekti
Sadržaj članka:
6 razloga koji smanjuju nivo kolagena
Uzimanje kolagena
Sporedni efekti kolagena
6 razloga koji smanjuju nivo kolagena
Pušenje
Cigarete sadrže mnoge hemikalije koje smanjuju nivo kolagena i elastičnost kože. Nikotin na primer sužava krvne sudove, što otežava dopremanje hranljivih materija i kiseonika do kože.
Visok unos šećera
Visok unos šećera povećava nivo glikacije, procesa gde se šećeri vezuju za proteine, stvarajući nove molekule: napredni glikacijski produkti. Oni oštećuju amino kiseline, rezultirajući oslabljenim, suvim kolagenom. Takođe, ovo dovodi do stvaranja plakova u arterijama.
Sunce
UV zračenje koje dolazi na Zemlju postaje sve štetnije i ubrzava smanjenje nivoa kolagena u našem telu, koje naš organizam neće moći adekvatno nadoknaditi.
Autoimune bolesti
Neke autoimune bolesti napadaju kolagen.
Genetske promene
Mogu uticati na mrežu proteina i ugljenih hidrata koji okružuju ćelije vezivnog tkiva, što rezultira nepravilnim stvaranjem kolagena ili smanjenjem normalne količine.
Starost
Ovo je jedini faktor koji se ne može direktno izbeći. Sa godinama, zalihama kolagena u našem telu neprekidno opadaju.
Uzimanje kolagena
Naše telo proizvodi kolagen, ali ta proizvodnja neprestano opada. Ako želite da uživate u pozitivnim efektima kolagena, preporučljivo je nadoknaditi ga iz spoljašnjih izvora.
Postoji nekoliko opcija za to:
Jedna opcija je konzumiranje hrane bogate kolagenom, poput: koža životinja, hrskavice, ali pre svega supa u kojoj se meso kuva zajedno sa kostima.
Jednostavnije rešenje je običan želatin. Najčešće se koristi pri pravljenju kolača i torti. Prednost je što se usporava njegov proces varenja zbog strukture, pa se tako probavlja sporije, što omogućava da stigne do creva, gde se koristi.
Najjednostavnije i najčistije rešenje je konzumiranje hidrolizata kolagena / kolagenskog peptida. Pruža najlakšu probavljivost i savršeno se rastvara, pa ga možemo lako konzumirati. Hidrolizovani kolagen peptid dostupan je u aromatizovanim i ne-aromatizovanim oblicima, što nam omogućava da ga lako dodamo napicima, šejkovima ili čak smutijima.
Sporedni efekti kolagena
U retkim slučajevima može izazvati neželjene simptome, kao što su alergijske reakcije, loš ukus u ustima, ili često može doći do predoziranja, senzibilizacije ili drugih sastojaka koji se nalaze u proizvodu (npr. kalcijum). Hidrolizovani kolagen peptid dostupan je i u ne-aromatizovanom obliku, pa ne morate brinuti da će bilo koji drugi sastojak izazvati alergijsku reakciju.
U studiji koja je trajala 8 nedelja, dnevno uzimanje 2,5-5 grama kolagena nije izazvalo štetne sporedne efekte. Prateći uputstva proizvođača, nema potrebe brinuti se zbog sporednih efekata kolagena!
Rezime
Iznenađujuće je koliko beneficija može proisteći iz konzumiranja manje poznatih proteina. Razmišljajući o tome da je 30% proteina u našem telu kolagen, ovo više nije toliko iznenađujuće. Iako naše telo prirodno proizvodi neophodnu količinu kolagena, s vremenom ta proizvodnja opada, a količina postaje nedovoljna. Njegov nedostatak može dovesti do starenja kože, pojave bora, problema sa zglobovima, kose i noktiju. Iako dodatak kolagena nije neophodan, veoma je preporučljiv, jer osim što ublažava navedene probleme, ima još mnogo drugih pozitivnih efekata. Ne samo da podmlađuje, već doprinosi i zdravoj probavi i snazi mišića, tako da održava celokupno zdravlje našeg tela iznutra i spolja.