|

Simptomi i lečenje Alchajmerove bolesti

Šta je Alchajmerova bolest?
Bolest je nazvana po Alois Alzheimer, koji je prvi put prikazao kliničku sliku i patološke karakteristike samog oboljenja 1906. godine. Karakteriše ga demencija i grupa simptoma prisutnih kod smanjenja intelektualne sposobnosti. Ispoljava se u vidu kliničkih i patoloških promena, koje zahvataju centralni nervni sistem i odumiranje nervnih ćelija. Najčešće se javlja u starosnom dobu iznad 40 godina, a manifestuje se promenama u ponašanju, psihičkim ispadima i postepenim pogoršavanjem mentalnog stanja. Alchajmerova bolest se smatra veoma čestim oboljenjem, što znači da zahvata oko 18 miliona ljudi širom sveta. Među stanovništvom iznad 65 godina se javlja otprilike u 1%, ali iznad ove starosne dobi se ovaj broj duplira svake pete godine. Bolest se češće javlja kod žena, nego kod muškaraca. Rizik od pojave Alchajmerove bolesti povećavaju povrede lobanje, poremećena funkcija štitne žlezde, depresija i problemi sa cirkulacijom (arterioskleroza, visok pritisak).

Uzroci Alchajmerove bolesti
Iako postoje brojne pretpostavke (genetski faktor), tačan uzrok ove bolesti nije poznat ni do dan danas. Tokom analiza je ustanovljeno da je nivo acetilkolina (neurotransmiter) bio znatno niži kod oboleleih u odnosu na zdrave osobe. Ova molekula je neophodna za normalno funkcionisanje sećanja, razmišljanja i za obavljanje intelektualne aktivnosti na višem nivou. Vrednosti analize su pokazale i niži nivo serotonina, koji je pre svega zaslužan za dobro raspoloženje i sprečavanja agresivnosti. Tokom obdukcije umrlih, koji su bolovali od Alchajmerove bolesti su pronađeni odumrle nervne ćelije.

NAJČEŠĆI UZROCI REVERZIBILNIH DEMENCIJA:

DrogaNeodgovarajuća sredstva za umirenje, sredstva protiv Parkinsonove bolesti, zastareli tipovi antidepresiva, pojedini antiepileptici itd.
Emocionalna oboljenjaDepresija, anksioznost
Metabolička i endokrina oboljenjaDiabetes mellitus, hypo/hyperthyreosis, hypo/hyperparathyreosis, Addisonova bolest itd.
Poremećaj senzoraSmanjenje funkcje čula vida i sluha
Neurološka oboljenjaNpr. normotensiv hydrocephalus
Trauma, tumor
InfekcijaMeningitis, syphilis
Naglo prekidanje konzumiranje alkohola kod alkoholičara, encephalopathije kod alkoholičara

Dijagnoza se postavlja na osnovu simptoma i raznih testova (npr. osoba treba da nacrta kazaljke na satu tako da oni pokazuju tačno vreme, zatim primena svetski poznatog mini mentalnog testa (MMS od 30bodova = mini mental state), koji podrazumeva rešavanje raznih zadataka usmeno, pismeno ili putem crteža. Za tačnu dijagnozu je takođe potrebno poznavanje i okolnosti pod kojima su se pojavili simptomi i problemi sa razmišljanjem, pa je zbog toga veoma važno pokupiti informacije i od srodnika, koji žive u neposrednoj okolini osobe, jer su simptomi demencije i Alchajmerove bolesti često latentni i sama osoba ne primećuje pad svojih intelektualnih sposobnosti.

Kako Alchajmerova bolest nastaje usled dejstva više faktora, još uvek nije pronađena metoda sa kojom se može postaviti tačna dijagnoza. Nakon pojave simptoma, uzrok bolesti postaje jasan u 90% slučajeva, međutim prava dijagnoza se može postaviti tek nakon smrti osobe i to obdukcijom njegovog mozga. Rizik za pojavu Alchajmerove bolesti povećava i tkz. Apolipoprotein E (ApoE), koji može biti prisutan u organizmu čoveka i bez toga da dovede do ispoljavanja bolesti, tako da se ovaj faktor ne može sa sigurnošću koristiti kao jasan činioc za postavljanje dijagnoze. Internistički pregledi (laboratorijske analize krvi, EKG, rentgen grudnog koša, ispitivanje postojanja dijabetesa, anemije, insuficijencije bubrega, štitne žlezde, stanja nastala zbog nedovoljnog unosa vitamina i preteranog konzumiranja alkohola) su međutim veoma bitni, jer se pomoću njih mogu eliminisati bolesti, koji indirektno dovode do demencije. Ipak, najtačnija dijagnoza se može postaviti sa snimanjem glave (CT, MRI), jer se na ovakav način mogu eliminisati ostale bolesti, poput tumora mozga.

Ako se uzroci mentalnih problema i Alchajmerove bolesti ne mogu jednoznačno odrediti, preglede je potrebno ponoviti nakon 6-12 meseci. Prvi simptomi bolesti su zaboravnost, a kognitivni problemi se javljaju nakon 40 godine života. Simptomi se pogoršavaju sa napredovanjem bolesti. Mogući simptomi: poremećaj kratkotrajnog pamćenja (nemogućnost ponavljanja neposredno stečenih informacija, zaboravljanje mesta ostavljanja nekih stvari, držanih u ruci pre samo nekoliko trenutaka), poremećaj dugotrajnog pamćenja (zaboravljanje ličnih podataka: godina rođenja, adresa stanovanja, zatim pojava teške snalažljivosti u prostoru, problemi sa govorom (zaboravljanje reči)), gubitak kontrole nad mišićima (obavljanje svakodnevnih rutinskih radnji postaje teško), poremećaj apstraktnog mišljenja, pogoršavanje sposobnosti rasuđivanja, promene u raspoloženju, pojava sve izražajnije povučenosti, zbunjenosti, nemira i agresivnosti. Veoma često se javlja i gubitak apetita, nesanica (obolela osoba se puno šeta, ne drži ga mesto), a karakteristični su i blaži oblici halucinacije. Kod veoma naprednog stanja Alchajmerove bolesti, javlja se nemogućnost zadržavanja mokraće i potpuni prestanak vođenja računa o sebi. U krajnjem stadijumu bolesti, osoba više nije sposobna da se brine o sebi, kod njega se javlja potpuni gubitak kognitivnih funkcija i govora. Na osnovu navedenih, se može zaključiti da je Alchajmerova bolest zapravo postepeni gubitak razuma i raspada ličnosti.

Međutim, bitno je naglasiti da se zahvaljujući savremenim tehnikama, tok bolesti se danas u velikoj meri može usporiti. Neke simptome, poput problema sa pamćenjem i razmišljanjem, mogu prouzrokovati i druge bolesti, kao što su arterioskleroza i depresija, pa je zbog toga veoma važno da se obave detaljne analize u cilju tačnog utvrđivanja bolesti. Na usporavanje toka bolesti može uticati i redovan „trening“ mozga (metode sa kojima se bolesnik podstiče na razmišljanje). Tokom vremena su se najefikasnijim lekovima pokazali lekovi protiv demencije i inhibitori acetilholinesteraze (AchEI) i NMDA-antagonista memantin.

Ginko biloba se takođe pokazala veoma dobrim u terapiji Alchajmerove bolesti. Ona se pretežno nalazi u noontrop preparatima, koji obskrbljuju mozak sa krvlju i popravljaju kognitivne sposobnosti. Starenje ne mora nužno označiti i pojavu demencije. Razne studije su pokazale da inteligencija, način razmišljanja, sposobnost rešavanja problema zdravog čoveka u starijem životnom dobu ne opada, nego se još više poboljšava zahvaljujući iskustvu. Iako se nastanak Alchajmerove bolesti ne može sprečiti, na usporavanje njegove pojave se može delovati aktivnim fizičkim i psihičkim životom i održavanjem socijalne uravnoteženosti.

►►►Isprobajte Kurkuma Kapsule sa 95% kurkuminoida !

Slične postove na blogu