Reumatoidni artritis je hronično oboljenje, koji se manifestuje upalom zglobova, njihovim oticanjem, pojavom jake boli, ukočenosti i gubitka funkcionalnosti zglobova. Pored zglobova, reuma može zahvatiti i ostale delove tela. Bolest može imati blaži (manje od 5% slučajeva) i teži oblik (lekovi ne pomažu i najčešće dolazi do invaliditeta). U cilju očuvanja funkcije zglobova i pozitivnog ishoda bolesti je jako važno primeniti tkz. „bazičnu terapiju“, kojim se leči sam uzrok reume. Primena samo simptomatske terapije vremenom dovodi do ireverzibilnih oštećenja zglobova. Reumatoidni artritis zahvata oko 1% stanovništva sveta. Dva do tri puta češće se javalja kod žena nego kod muškaraca i to u periodu između 25 i 50 godine života. U 70% slučajeva je praćen jakim bolom, a kod 15-20% pacijenata dovodi do delimičnog ili potpunog invaliditeta.
Koji su uzroci reumatoidnog artritisa? Reumatoidni artritis spada u kategoriju autoimunih bolesti (poremećaj imunog sistema). Tačan uzrok bolesti ni dan danas nije poznat, ali brojne studije ukazuju na razne faktore, koji pojačavaju osetljivost i verovatnoću nastanka same bolesti. Reumatoidni artritis se ne prenosi genetskim putem. Simptomi na početku nisu prepoznatljivi: Bolest se najpre manifestuje u vidu malaksalosti, pojačanog znojenja, slabog apetita i poremećaja ritma spavanja. Ovi uopšteni simptomi nisu jednoznačni znakovi artritisa i mogu upućivati i na simptomatologiju drugih oboljenja. Ipak, jedan od najočiglednijih simptoma je simetrična upala zglobova. Posle prvih simptoma se javljaju prvi karakteristični, prepoznatljivi znakovi bolesti. Jedan od takvih znakova je jutarnja ukočenost u zglobovima, što pacijent doživljava najintenzivnije na zglobovima prstiju šake. Ubrzo nakon jutarnje ukočenosti se javlja bol, koja je u početku prisutna samo povremeno, a kasnije postaje konstantna. Veliko oštećenje hraskavice i zglobova, deformitet zglobova u naprednoj fazi, mišićna distrofija i deformitet mekih tkiva. Najkasniji destruktivni stadijum karakteriše potpuni deformitet koštanog sistema bolesnika, koji je zbog srastanja hrskavice i kostiju veoma često vezan za krevet ili invalidna kolica. Prema stručnom mišljenju lekara, najvažnija je prevencija reumatoidnog artritisa i/ili lečenje njegovih uzroka. U slučaju da lečenje uzroka nije moguće, prelazi se na smanjenje i lečenje simptoma. Da bi lečenje bilo uspešno veoma je važno prepoznavanje bolesti u ranom periodu razvoja (u prva tri meseca), kao i rana zaštita zglobova. U ovom periodu se zapravo može ustanoviti da li se radi o dobroćudnoj ili agresivnoj formi. U početnom stadijumu – do postavljanja konačne dijagnoze – bolesniku se daju nesteroidni preparati za smanjenje zapaljenja. U kasnijem stadijumu reumatoidnog artritisa je najvažnije fokusirati se na smanjenje bola, očuvanje funkcije zgloba i zaštitu od degeneracije hrshavice zgloba. Iako za artritis još uvek nema leka, blagovremenom primenom ciljane terapije se bolest može kontrolisati i smanjiti intenzitet simptoma.
Kurkuma i reumatoidni artritis : - brojna istraživanja su pokazala da kurkumin kao lekoviti sastojak kurkume, smanjuje nivo hronične upale u telu i sprečava nastanak raznih bolesti i simptoma artritisa. Zbog svojih antiupalnih svojstava, kurkuma se često koristi u prirodnim proizvodima za lečenje artritisa. Istraživanja su pokazala da osobe, koje svakodnevno konzumiraju kurkumu, osećaju manje bola u zglobovima, leđima i mišićima.
►►►Isprobajte Kurkuma Kapsule i zaustavite bol u zglobovima!